T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Acil Obstetrik Bakım (AOB) Ebe - Hemşire Eğitimi

Güncelleme Tarihi: 03/12/2019

Acil Obstetrik Bakım gebeliğin başlangıcından doğum ile sonlanması ve sonraki 42 gün içerisinde anne ve fetüs hayatını tehdit eden, acil müdehale gerektiren durumlarda verilen hizmetler bütününe denir.

Anne ölümlerinin azaltılması amacıyla Acil Obstetrik Bakım Ebe-Hemşire Eğitimleri ilimizde Haziran 2014 tarihinde Bakanlık tarafından gelen ekiple başlanmıştır. İlimiz bölge eğitim merkezi olup bu eğitimler Artvin, Rize, Gümüşhane, Giresun, Ordu ve Trabzon illerinde doğum salonlarında çalışan ebe ve hemşirelere verilmiştir. İlimiz tarafından düzenlenen eğitimlerle bu güne kadar kamu hastanelerinde çalışan 517 ve özel hastanelerde çalışan 86 kişi olmak üzere toplam 603 kişiye eğitim verilmiştir.

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Köksal HAMZAOĞLU’nun açılış konuşması ile başlayan 24-25 Ekim 2018 tarihli eğitime eğitimci olarak KTÜ Farabi Hastanesinden Prof. Dr. Mehmet Armağan OSMANAĞAOĞLU, S.B.Ü. KEAH’den Doç. Dr. Yeşim BAYOĞLU TEKİN, Öğrt. Üyesi Dr. Deniz KULAKSIZ, Uzm. Dr. Esra KONGUR, Dr. Ayla YAVUZ, ve İl Sağlık Müdürlüğünden Psikolog Sezgin NATIR katılarak Trabzon’dan 6 kişi, Artvin’den 1 kişi, Rize’den 2 kişi, Gümüşhane’den 5 kişi, Giresun’dan 3 kişi ve Ordu’dan 8 kişi olmak üzere toplam 25 kişiye eğitim verilmiştir. Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

  • DSC_0004.JPG
  • DSC_0008.JPG
  • DSC_0014.JPG
  • DSC_0078.JPG