T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Trabzon Üniversitesi Ağız Diş Sağlığı Toplantısı Düzenlendi

Güncelleme Tarihi: 03/12/2019

‘‘19-25 Kasım Ağız Diş Sağlığı Haftası’’ kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü ve Trabzon Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından 04.12.2018 tarihinde Trabzon Üniversitesi Mahmut Goloğlu Konferans Salonunda düzenlenen toplantı, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Sn. Dr. Köksal HAMZAOĞLU, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Bahar YALIN, İl Sağlık Müdürlüğü yöneticileri, Trabzon Üniversitesi öğretim görevlilerinin katılımıyla yapılmıştır. Toplantıya Trabzon Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri başta olmak üzere tüm üniversite öğrencileri büyük bir katılım göstermiştir.

Sayın Dr. Köksal HAMZAOĞLU toplantı açılışında yaptığı konuşmada; İl Sağlık Müdürlüğümüzün koruyucu ve önleyici ağız diş sağlığı faaliyetleri ve saha çalışmaları hakkında bilgi vermiş, ağız diş sağlığı sorunlarının 7-14 yaş grubu çocuklarda en sık görülen hastalık olduğunu ve ülkemizdeki tüm sağlık problemleri içerisinde üçüncü sırada yer aldığını, yalnızca konuşma, beslenme, estetik kaybıyla sınırlı olmayıp, ilerleyen yaşlarda kalp hastalıkları, mide-barsak hastalıkları, solunum yolu hastalıkları gibi birçok kronik hastalığın oluşma riskini arttırdığına vurgu yaparak bu hastalıkların önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Halk Sağlığı Başkanlığında görevli Dt. Cem YILMAZ yaptığı sunumda; ağız diş sağlığının dünyadaki yerini, ülkemizdeki ve ilimizdeki boyutunu, sağlık bütçemizdeki harcama yükünü anlattı.  Diş fırçalama alışkanlıklarına, diş fırçası ve macunu kullanma oranlarına, kişi başına düşen problemli diş sayılarına da vurgu yaparak alınabilecek önlemleri anlattı ve bu konudaki en etkin yöntem olan florürlü vernik uygulamalarıyla ilgili detaylı bilgi verdi.

 Dt. Cem YILMAZ Trabzon’da İl Sağlık Müdürlüğünce yapılan çalışmalar hakkında vermiş olduğu bilgilerde;  2014 yılında Bakanlığımızın koruyucu ağız diş sağlığı kapsamında ana sınıflarında başlanılan florürlü vernik uygulamasının kademeli olarak arttırılarak bu yıl ana sınıfı, ilkokul 1. 2. 3. ve 4. sınıfları da kapsadığını belirtmiştir.

Yine koruyucu ve önleyici ağız diş sağlığı faaliyetleri kapsamında; ilimiz genelinde yılda iki defa diş fırçası, diş macunu ve muhafaza çantası dağıtılmıştır. Geçen yıl 9.568 ilkokul 1. sınıf öğrencimize ağız diş taraması yapılmış ve 28.880 öğrencimize de florürlü vernik uygulaması yapılmıştır. Bu yıl ise şu ana kadar 7840 öğrenciye ağız diş taraması, 13255 öğrenciye ise florürlü vernik uygulaması yapılmış olup çalışmalarımız devam etmektedir dedi.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

  • DSC_0005.JPG
  • DSC_0010.JPG
  • DSC_0017.JPG
  • DSC_0019.JPG
  • DSC_0025.JPG
  • DSC_0039.JPG
  • DSC_0043.JPG
  • DSC_0047.JPG
  • DSC_0050.JPG