T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi

Güncelleme Tarihi: 03/12/2019

Bakanlığımızca 1991 yılından bugüne temel amacı emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesi olan “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” sürdürülmektedir. Emzirmenin korunması ve desteklenmesi ile programın temelini oluşturan başarılı emzirme stratejisinin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında uygulanması ve devamının sağlanması, ayrıca beslenme bozukluklarının önlemesi yoluyla çocuklarda hastalık ve ölüm oranlarını düşürmek hedeflenmektedir. 

Anne sütü; bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan ideal, özgün ve yaşayan doğal bir besindir. Bebeğin sağlıklı büyüme ve gelişmesi için gerekli olan tüm enerji ve besin ögelerini içerir. Biyoyararlılığı yüksektir ve sindirimi kolaydır. Başta beslenme olmak üzere bebek ve anneye sağlık, bağışıklık, gelişimsel, psikolojik, sosyal ve ekonomik yönden pek çok yarar sağlar.

İlimiz 2003 yılından beri gerçekleştirdiği başarılı anne sütü uygulamaları nedeniyle “Bebek Dostu İl”,2008 yılıitibari ile de “Altın Bebek Dostu İl” olmaya hak kazanmış ve halen bu ünvanını korumaktadır.

Bu kapsamda ilimiz hastaneleri eğitim hemşirelerine ve personellerine yönelik 17-19 Aralık tarihleri arasında “Anne Sütü ve Emzirme Danışmanlığı Eğitimi” düzenlenmiştir. İl Sağlık Müdür Vekili Op.Dr.Yavuz ÇAKIROĞLU, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Köksal HAMZAOĞLU, Ortahisar İlçe Sağlık Müdürü Dr.Bünyamin GÜRSOY, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Esin SAYIN, Fatih Sağlıklı Hayat Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Abdullah GÜLEÇ’in de katıldığı törenle katılımcılara belgeleri teslim edilmiştir.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

  • DSC_0017.JPG
  • DSC_0034.JPG
  • DSC_0039.JPG
  • DSC_0068.JPG