T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Sertifikaları Verildi

Güncelleme Tarihi: 03/12/2019

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği başlatılan "Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul Projesi" kapsamında 14.01.2019 tarihinde KTÜ Osman TURAN Kongre ve Kültür Merkezinde 202 okula "Beyaz Bayrak", 45 okula “Beslenme Dostu Okul” sertifikası verildi.

ilimizde toplam 656 okuldan 372 (% 56.70) okul beyaz bayrak, 120 okul beslenme dostu okul sertifikası almaya hak kazanmıştır.

KTÜ Osman TURAN Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen sertifika törenine Vali İsmail USTAOĞLU’nun yanı sıra İlçe Kaymakamları, İl Sağlık Müdürü,  İl Tarım ve Orman Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Vekili ve ilçe yöneticileri katıldı.

              
Protokol konuşmaları öncesinde İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Köksal HAMZAOĞLU tarafından Okul Sağlığının Korunması Ve Geliştirmesi,  Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul İşbirliği Protokolü konulu sunum yapıldı.

              
İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan USTA konuşmalarında “Okul sağlığı kapsamında Beyaz Bayrak Ve Beslenme Dostu Okul İşbirliği Protokolü çerçevesinde son iki yıl içerisinde yapılan başarılı çalışmaların ilimizde akademik başarıyı da beraberinde getirdiğini, bundan dolayı projenin çok önemli ve anlamlı olduğunu emeği geçenlere teşekkür ettiğini” ifade etti.

İl Milli Eğitim Müdür Vekili İlhan BAL yaptığı konuşmada il olarak Beyaz Bayrak ve Beslenme Dostu Okul sertifikası oranlarının istenilen düzeyde olmadığını gelecek yıllarda daha aktif çalışmalar yaparak hedeflerimize ulaşmamız gerektiğini ve beyaz bayrak ve beslenme dostu olamayan okulların sorunlarını ortadan kaldırarak istenilen hedefe ulaşılacağını belirtti.

Vali İsmail USTAOĞLU konuşmalarında “Projedeki amacın öğrencilere kaliteli eğitim, temiz ve sağlıklı bir ortam oluşturmak olduğunu, Ülkemizin sağlık sektöründe büyük reformlar yaptığını ancak toplumumuzu en çok tehdit eden sorunların başında çocuklarımızın sağlıksız beslenme olduğunu, çocuklarımızın gelecekte sağlık sorunu yaşamaması için sağlıklı beslenme alışkanlığını okullarımızda kazandırılması gerektiğini, çocuklarımızın bizim için çok değerli olduğunu bu nedenle onların sağlıklı temiz ortamlarda eğitilmeleri için hassas olunması gerektiğini, bu doğrultuda emek veren Sağlık ve Milli Eğitim camiasına teşekkür ettiğini” ifade etti.

Konuşmaların ardından Vali İsmail USTAOĞLU tarafından, Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolüne verdiği destekten dolayı belirlenen hedef oranı yakalayan Düzköy, Maçka, Şalpazarı, Dernekpazarı ilçeleri ile Beslenme Dostu Okul Projesinde istenilen hedefi yakalayan Düzköy ve Maçka İlçe Milli Eğitim Müdürlerine ve İlçe Sağlık Müdürlüğü/İlçe Toplum Sağlığı/İlçe Devlet Hastanesi Başhekimliklerine ve İlçe Değerlendirme Ekiplerine teşekkür belgeleri takdim edildi. Daha sonra 2017-2018 yılında yapılan denetimlerde uygun kabul edilen 202 okula Beyaz Bayrak sertifikaları, prinç levhaları ve bayrakları, 45 okula Beslenme Dostu Okul sertifikaları verilerek program son buldu.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

  • 1.JPG
  • 10.JPG
  • 2.JPG
  • 3.JPG
  • 4.JPG
  • 5.JPG
  • 6.JPG
  • 7.JPG
  • 8.JPG
  • 9.JPG