T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Mart Ayı Kalın Bağırsak Kanseri Farkındalık Ayı

Güncelleme Tarihi: 03/12/2019

Kolorektal kanser; dünyada ve ülkemizde kadınlar ve erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. Ülkemiz istatistiki verilerine göre en sık görülen ilk 5 kanser türü arasında olmasına rağmen erken evrede teşhis edilmesiyle kolon kanseri tedavisinde başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Ülkemizde KETEM ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa; kalın bağırsak kanseri taraması gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik ve güvenilir şekilde 2 yılda bir yapılmaktadır. 50 yaşından sonra her 10 yılda bir de kolonoskopi önerilmektedir.

Toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl Mart Ayı “Kolon Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kutlanmaktadır. Bu kapsamda toplumda ki  kanser taraması farkındalığına öncülük oluşturmak amacıyla Ortahisar Fatih Sağlıklı Hayat Merkezi KETEM Birimi tarafından başta İl Sağlık Müdürümüz Dr. Hakan USTA, Personel, Destek Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Kemal SÜLEYMAN, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı İlyas ALP olmak üzere İl Sağlık Müdürlüğümüzde görev yapan 50-70 yaş kadın ve erkek personele kolon kanseri taraması yapılmıştır.

 

BİR ADIM DA SEN AT KETEM VE AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE TARAMALARINI YAPTIR.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 4.jpeg
  • WhatsApp Image 2019-03-07 at 13.24.26 (2).jpeg
  • WhatsApp Image 2019-03-07 at 13.24.27.jpeg