T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

NEONATAL RESÜSİTASYON PROGRAMI (NRP) UYGULAYICI EĞİTİMİ

Güncelleme Tarihi: 03/12/2019

Tüm dünyada yılda 4 milyon yenidoğan ölmektedir. Bunların %23’ü doğum sonrası asfiksiye bağlı kaybedilmektedir. Bir başka deyişle uygun yaklaşımla dünyada her yıl bir milyon yenidoğan kurtulabilecektir. Asfiksili bir bebeğe yaşamın ilk birkaç dakikasında yapılan girişimlerin sonuçları yaşamın niteliğini doğrudan etkileyerek tüm bir yaşam boyunca sürecek sonuçlar doğurur.

         
İlimizde 2003 yılından beri yürütülmekte olan NRP (Neonatal Resusitasyon Programı) kapsamında NRP Uygulayıcı Eğitimleri (3 gün) yapılmaktadır.
Bu program kapsamında asfiksiye bağlı bebek ölümlerinin ve sekellerinin önlenmesi amacıyla her doğum salonunda eğitilmiş en az bir personelin bulunması amaçlanmaktadır. Ayrıca NRP Güncelleme eğitimleri de yapılarak bilgi ve becerinin güncel tutabilmesi hedeflenmektedir.

       
20-22 Mart 2019 tarihleri arasında İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Eğitim Araştırma Hastanesinden NRP eğitim sorumlusu Doç. Dr. İlker GÜNAY ve İlimiz NRP eğitimcileri katılımı ile İlimiz sağlık kuruluşlarında çalışan 44 sağlık personeline NRP Uygulayıcı Eğitimi verilmiştir.

        
İl Sağlık Müdürümüz Dr. Hakan USTA,
Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Köksal HAMZAOĞLU,    Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı, Uzm. Dr. Kemal SÜLEYMAN, Sağlık, Acil Sağlık, İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı Op. Dr. Yavuz ÇAKIROĞLU katılımı ile    düzenlenen sertifika töreninde eğitimcilerimize desteklerinden dolayı Teşekkür Belgeleri ve katılımcılara Sertifikaları takdim edilmiştir.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

  • DSC_0009.JPG
  • DSC_0015.JPG
  • DSC_0018.JPG
  • DSC_0041 (2).JPG
  • DSC_0049.JPG
  • DSC_0052.JPG
  • DSC_0053.JPG