overlay

10 EYLÜL DÜNYA İNTİHARI ÖNLEME GÜNÜ

 

Dünya Sağlık Örgütü tüm dünyada insan hayatını tehdit eden intihar olgusu konusunda farkındalığı artırmak amacıyla 10 Eylül tarihini “Dünya İntiharı Önleme Günü” olarak ilan etmiştir.

Bir intihar vakası sadece kişinin ölümüyle sonuçlanmamakta; geride bu travmayı yaşayan aile ve arkadaşlar, tanıdıklar bırakmaktadır. Bu nedenle, intihar çok yönlü ve önemli bir halk sağlığı problemidir. İntihar her yaştan insan için küresel olarak en önemli 20 ölüm sebebi arasındadır.

İntihar girişiminde bulunan insanların en az %70’i girişimde bulunmadan önce niyetlerine dair bazı ipuçları verirler. Yaşadıkları olumsuzluklar, mutsuzluk, çaresizlik, umutsuzluk içerisinde genellikle anlaşılabilmek ve yardım alabilmek için çağrılarda bulunurlar. Bu çağrıların aile, sosyal çevre veya başvurulan sağlık kurumları tarafından tespit edilmesi, kişinin ileride yapmayı planladığı bu eylemin önüne geçilebilmesi açısından çok önemlidir. İntihar, sadece sağlık sektörünü ilgilendiren bir olgu değil, toplumun her bir kesiminin titizlikle çalışması gerektiği bir konudur.

İntihar davranışı aynı zamanda intihar düşüncesi ve intihar girişimlerini de kapsar. İntihar genetik, psikolojik, sosyal, kültürel ve diğer risk faktörlerinin bir araya gelmesinin, bazen de travma ve kayıp deneyimleriyle birleşmesinin bir sonucudur. İnsanlar çeşitli sorunlara bağlı olan dayanılmaz duygusal acılardan kurtulmak için intihara başvurabilir. Nedeni ne olursa olsun her girişim önemle ele alınmalı ve dikkatle değerlendirilmelidir.

Çevrenizde bir kişi eğer;

  • Ölmek istediğinden ya da acılarından kurtulma arzularından bahsediyorsa,
  • İnternetten veya çevresinden silah, ilaç vs. gibi intihar araçlarını araştırıyorsa,
  • Alkol ya da madde kullanımında artış varsa,
  • Değerli eşyalarını dağıtıyor, vasiyet hazırlıyor veya çevresindekilerle vedalaşıyorsa,
  • Kendi içine çekiliyor veya kendini tecrit ediyorsa,
  • Başkalarına ya da hayata yük olmaya başladığından bahsediyorsa,
  • Öfkeli davranışlar sergiliyor veya intikam duygularından bahsediyorsa,
  • Önünü ardını düşünmeden canını tehlikeye atıyorsa,
  • Umutsuzluktan veya yaşamak için bir sebebi olmadığından bahsediyorsa intihar riski taşıyor olabilir.

   Eğer kendi çevrenizdeki birinde bu belirtileri görüyorsanız ona yardımcı olabilir ve uzmanlara yönlendirme konusunda destek olabilirsiniz. Bir dakikanızı ayırarak, bir hayatı değiştirebilirsiniz.