overlay

1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü

  ‘’65 YAŞ ÜSTÜ BİREYLERDE BAĞIŞIKLAMA’’

 

     1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kapsamında her yıl düzenli olarak toplum ve sağlık çalışanları için eğitim ve farkındalık toplantıları düzenlenmekte ve bir tema belirlenmektedir. Bu yılın teması  “yaşlılıkta bağışıklama”dır.

     65 yaş üstü kişiler, enfeksiyon hastalıklarına karşı çocuklar/bebekler kadar duyarlıdır. Yaşlılar grip olduklarında hastalığı daha ağır geçirebilirler. Sinüzit, orta kulak iltihabı ve çok basit bir mikroorganizma eklendiğinde bir anda zatürre hastalığı oluşabilir ve hayati risk taşıyabilir.

     Yaşlılarımızı aşısı olan enfeksiyon hastalıklarından korumak için en önemli korunma yöntemi aşılamadır.

     Aynı zamanda yaşlılarımızda hipertansiyon, astım, KOAH, diyabet gibi kronik hastalıklar da sık görülmektedir. Astım veya KOAH teşhisi olan yaşlılarda grip alevlenmelere sebep olabilir.. Hipertansiyon veya diyabet tedavisi alan yaşlı bireylerde griple birlikte kan basıncında veya kan şekerinde ani yükselmeler gözlemlenebilir. Böbrek hastalığı olan yaşlılarda hastalık seyri kötüleşebilir. Tüm bu hastalıklar nedeniyle yaşlı birey hastaneye yatmak zorunda kalabilir.

     65 yaşından ileri olan kişiler aile hekimi, dahiliye doktoru veya enfeksiyon uzmanından kendileri için uygun aşıları öğrenmeli ve aşılarını tamamlamalıdır. Yaşlıların aşısını yaptırması gereken ve en çok ölüme neden olan hastalıkların başında zatürre gelmektedir. Bu nedenle, zatürre mikrobuna karşı pnömokok aşısının mutlaka yaptırılması gerekir   

     65 yaşından ileri olan herkesin, senede bir kere, kış gelmeden ideal olarak eylül-kasım aylarında grip aşısı olması gerekir. 65 yaş üstü ve kronik hastalık mevcut ise de zatürre aşısı yapılmalıdır.

Erişkin dönemde;

*65 yas ve üzeri kişiler,

*Kronik böbrek yetmezliği olanlar, kalp - damar sistemi rahatsızlığı olanlar,

*Seker hastalığı olanlar, astım, kronik akciğer hastalığı olanlar,

*6 ay - 18 yas arasında olup uzun süre aspirin kullanması gerekenler,

Hamilelerin enfeksiyondan korunmak amacıyla kendileri için uygun aşıları yaptırmalarını öneriyoruz.

 

“YAŞINIZA UYGUN AŞIYI YAPTIRIN, ZAMANINIZI RAHAT GEÇİRİN, SAĞLIKLI KALIN”