overlay

Situs İnversus Totalis (organları ters yerleşimli) ve Jejunal atrezili (ince bağırsağı gelişmemiş) 3 günlük bebek ameliyatla sağlığına kavuşturuldu


            Anne karnında bağırsaklarında gelişim problemi tespit edilen bebek, doğum ve doğum sonrası müdahaleiçin Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yönlendirilmişti. Doğum sonrası bebeğin gaz gaita çıkaramaması nedeniyle hasta ileri tetkik için yenidoğan yoğun bakım servisine  kabul edildi. Bebeğin yapılan tektiklerinde kalbin, midenin ve dalağın sağda, karaciğerin solda yerleşmiş olduğu ve tüm organlarının tamamının ters yerleşimli yani tıp literatüründe “situs inversus totalis” olduğu tespit edildi. Ancak bebeğin hayatını tehdit eden asıl neden ince bağırsak düzeyinde gelişim problemi olması ve bağırsak devamlılığının olmamasıydı (jejunoileal atrezi). Situs inversus totalis 8000 canlı doğumda bir rastlanırken, jejunoileal atrezi 10.000 de 2 canlı doğumda bir rastlanmaktadır. Situs inversus totalis ve jejunoileal atrezi birlikte olan vaka sayısı literature bakıldığında oldukça nadir olup bu nedenle ameliyat olan ve yaşayan olgu sayısı çok daha azdır. Rapor edilen yaşayan olgu sayısı dünya literatüründe 10 dan azdır. Bebek hasta başarılı bir şekilde ameliyat edilmiş ve tam şifa ile taburcu edilmiştir.
             Bu tip bir vakanın ameliyatının İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi - Numune kampüsünde başarılı bir şekilde yapılması ve bebeğimizin tam şifa ile taburcu edilmesi  bizleri çok sevindirmiştir. Yenidoğan ameliyatları oldukça hassas ameliyatlar olup gerek ameliyat öncesi gerek ameliyat sonrası bakım çok önemlidir. Ciddi bir ekip işi olan bu tür ameliyatlarda ameliyatı yapan cerrah kadar anesteziyi sağlayan ekip ve ameliyat sonrası bakımı sağlayan yoğun bakım ekibi de oldukça önemlidir. Bu konuda çok tecrübeli ve özverili doktor, hemşire ve yardımcı personele sahip olduğumuz için oldukça şanslı hissetmekteyiz. Bu tip hastalara hastanemizde şifa vermek bizi oldukça mutlu etmektedir.

  • 1
  • 2