overlay

3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ

3-4 EKİM DÜNYA YÜRÜYÜŞ GÜNÜ

Günümüzde giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi toplumlarda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını artıran önemli nedenlerden biri haline gelmiştir. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.
Fiziksel aktivite, günlük yaşam içinde kas ve eklemler kullanılarak enerji harcaması ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran ve farklı şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan aktiviteler olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda spor aktivitelerinin yanı sıra egzersiz, oyun ve gün içinde yapılan çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilebilmektedir.
Bakanlığımızca gerçekleştirilen Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2017 ön sonuçlarına göre; Dünya Sağlık Örgütü’nün sağlık için fiziksel aktivite önerilerini karşılamayanların sıklığı 19 yaş ve üzeri bireylerde %37,6’dır.
Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika, 5-17 yaş grubu için ise günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerekir. (Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Yani yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.)
Covid 19 salgını sebebiyle sosyal mesafeye dikkat ederek yürüyüşü günlük aktiviteleriniz içerisine kolayca yerleştirebilirsiniz.
Gün içerisinde toplu taşıma aracı kullanıyorsanız ineceğiniz yerden bir–iki durak önce inerek veya arabanızı gideceğiniz yerin önüne değil birkaç sokak uzağa park ederek gideceğiniz yere yürüyebilirsiniz.
Size en yakın belediyelere ait yürüyüş yollarından faydalanabilirsiniz.
 “Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.”
Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir. 
Ülkemizde de her yıl 3-4 Ekim tarihleri gündelik hayatımızın içine fiziksel aktiviteyi entegre etmek amacı ile Dünya Yürüyüş Günü olarak kutlanmaktadır. Her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenirken bu yıl COVID 19 nedeni ile geniş katılımlı etkinlikler planlanmamıştır. 
   Düzenli yürüyüş yapmanın bağışıklık sistemini güçlendirmesinde faydası olması sebebiyle topluluk halinde olmadan, maske ve sosyal mesafeye uygun şekilde yürüyüş yapmanızı önerir, sağlıklı günler dileriz.
TRABZON İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ