Sosyal Mühendislik Kurbanı Olmayın !
23 Aralık 2019

Çoğu kişi, kandırılma olasılığının çok düşük olduğunu düşünür ve genellikle güvenlik gündeme geldiğinde teknik tedbirlerden bahseder. Oysa, bilgi güvenliği sağlanırken insan faktörünün payı teknik önlemlerden çok daha büyüktür!

Bu yanlış inancın farkında olan saldırganlar, isteklerini o kadar akıllıca sunar ki hiç kuşku uyandırmadan, kurbanın güvenini kazanıp kolaylıkla istedikleri bilgiye ulaşabilirler.
Bir kurumdaki güvenlik seviyesini belirlemek için en zayıf halkaya bakılır. Bilgi güvenliği konusunda en zayıf halka ise insan faktörüdür.

Teknik olarak ne kadar önlem alınırsa alınsın, bilinçsiz bir kullanıcının bulunduğu bir ortamda güvenlik sağlamak pek kolay olmayacaktır.

İnsan faktörünü kullanan saldırı tekniklerinden ya da kişiyi etkileme ve ikna yöntemlerinden faydalanarak normal koşullarda bireylerin gizlemeleri/paylaşmamaları gereken bilgileri bir şekilde ele geçirme sanatı Sosyal Mühendislik olarak ifade edilir.

•Tehlike hiç ummadığınız bir anda, ummadığınız bir yerden gelebilir.
•Tanımadığınız kişilerden gelen isteklere karşı temkinli davranın ve size özel bilginizi (örneğin şifreniz) sistem yöneticisi, mesai arkadaşınız, hatta yöneticileriniz dahil, kimseyle paylaşmayın.
•Kurumdaki tüm personele periyodik olarak bilgi güvenliği bilinçlendirme eğitimleri verin.
•Kurumunuzda periyodik olarak, sosyal mühendislik saldırı testini de içeren, bilgi güvenliği testleri gerçekleştirin.