Trabzon Umke İl Tatbikatı-Davet
28 Kasım 2018

ŞEHİT J. ASB.KD. BŞVŞ.FERHAT GEDİK TRABZON UMKE İL TATBİKATI

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE)’nin organizasyonunda yapılacak olan tatbikat 29 Kasım 2018 tarihinde saat 10.00-13.00 saatleri arasında Trabzon Ortahisar Ayasofya açıklarında gerçekleştirilecektir.

Tatbikatta senaryo gereği İstanbul’dan Trabzon’a gelmekte olan Klor Gazı yüklü bir gemide makine dairesinde patlama olmuş ve yangın çıkmıştır. 14 mürettebatı olan gemide patlama ve yangının etkisiyle depolardaki klor gazı açığa çıkmış ve 4 kişi klor gazından etkilenmiştir. Yangın nedeniyle 2 kişi yanmış ve 2 kişi geminin çeşitli yerlerinden düşerek yaralanmıştır. 2 kişi denize düşmüş ve 1 kişi oluşan panikle denize atlamıştır. Toplam 11 yaralı bulunmaktadır.

Oluşan acil durumu gemi kaptanı telsizle acil durum koduyla yetkililere bildirerek yardım talebinde bulunmuştur. Yardım talebi Sahil Güvenlik ve Kıyı Emniyeti ekiplerine ulaşınca UMKE ve AFAD yetkililerine bildirilmiştir. Trabzon UMKE’den 50 personel ve 3 UMKE Aracı, 1 Mobil Komuta Aracı, 1 Ambulans, 2 Lojistik Aracı, 112’den 6 personel ve 2 Ambulans, Sahil Güvenlik Komutanlığından 31 personel, 1 Sahil Güvenlik Botu, 1 Helikopter, 1 DEGAK Botu, Trabzon AFAD’tan 12 personel ve 3 araç, Trabzon Liman Başkanlığından 3 personel ve 1 araç, Kıyı Emniyeti Müdürlüğünden 15 personel, 2 Bot ve 2 araç, Trabzon Liman İşletmesi AŞ’den 4 personel ve 1 Römorkör, Trabzon Sahil Sağlık Denetleme Merkezi Tabipliğinden 2 personel katılacaktır.

Sayın Trabzon Valisi İsmail USTAOĞLU’nun katılımıyla gerçekleşecek olan tatbikat, Trabzon UMKE, Trabzon 112, Sahil Güvenlik Doğu Karadeniz Grup Komutanlığı, Trabzon AFAD, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Trabzon Liman Başkanlığı, Trabzon Liman İşletme A.Ş., Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü, Trabzon Havalimanı Mülki İdare Amirliği, Trabzon Deniz Lİmanı Mülki İdare Amirliği, Trabzon Gümrük Müdürlüğü, Trabzon Sahil Sağlık Denetleme Merkezi Tabipliği işbirliği ile gerçekleşecektir.

Olay yerine giden ekiplerden KIYEM 1, KIYEM 6, TCSG 83 ve Kurtarma Römorkörü botları önce gemide çıkan yangını söndürürler. Sahil Güvenlik DEGAK Botu denize düşen genel durumu iyi olan birinci yaralıyı bota alır. KIYEM 1 Botu denize atlayan genel durumu kötü olan ikinci yaralıyı bota alır. Botta bulunan birinci UMKE Timi yaralıya müdahale eder. Sahil Güvenlik Helikopteri denize düşen üçüncü yaralıyı arayarak bulur. Helikoptere alınan yaralıyı Trabzon Havalimanına götürerek UMKE Ambulansına teslim eder. Yangının söndürülmesine müteakip TCSG 83 Botu iskele taraftan KUMCULAR gemisine aborda olur. Kimyasal ajan sızıntısından dolayı AFAD KBRN Timi ve UMKE KBRN Timi A Tipi, B Tipi ve C tipi koruyucu kıyafetlerini giyerler. AFAD KBRN Timi klor gazından etkilenmiş birinin durumu ağır yaralı olan 4 yaralının elbiselerini keserek  gemi üzerinde  dekontaminasyon (arındırma) işleminden geçirir ve  soğuk alanda UMKE KBRN Timine teslim eder. Uygun medikal teknikerle UMKE Timi  yaralılara müdahalesini yapar. 3’üncü ve 4’üncü UMKE Timleri gemideki KBRN yaralıları TCSG 83 Botuna alındıktan sonra biri ağır 2 yanık vakasını ve biri ağır olmak üzere 2 yüksekten düşme vakasını uygun medikal tekniklerle alarak güvenli alan olan TCSG 83 botuna alır. Yaralılar Sahil Güvenlik İskelesinde kurulan Dekontaminasyon çadırına, sonrada Tıbbi Uç Nokta (TUN) çadırına alınır. Yeniden Triajları yapılan yaralılar aciliyet sırasına göre uygun hastanelere 112 ambulansları ve UMKE ambulansları ile nakledir.

NO

KURUM

PERSONEL

ARAÇ,BOT,GEMİ,HELİKOPTER

1

TRABZON SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ (UMKE)

50

6

2

TRABZON SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ (112)

7

3

3

SAHİL GÜVENLİK DOĞU KARADENİZ GRUP KOMUTANLIĞI

31

4

4

TRABZON İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ

12

3

5

TRABZON LİMAN BAŞKANLIĞI

3

1

6

KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

15

4

7

TRABZON SAHİL SAĞLIK DENETLEME MERKEZİ

2

8

TRABZON LİMAN İŞLETMESİ

4

1

9

TRABZON HAVALİMANI MÜLKİ İDARE AMİRLİĞİ

 

 

10

TRABZON İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

11

DENİZ LİMANI MÜLKİ İDARE AMİRLİĞİ

 

 

12

TRABZON GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ

 

 

 

TOPLAM

124

22

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü