26 Haziran “ Uyuşturucu Kullanımı Ve Kaçakçılığı İle Mücadele” Günü Kapsamında Basın Açıklaması Yapıldı
27 Haziran 2019

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinesinde 26 Haziran Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü kapsamında Trabzon Valiliği önünde Vali Yardımcısı Sayın Ayhan DURMUŞ, kamu kurumları ve sivil toplum örgütleri yöneticilerinin katılımı ile basın açıklaması yapılmıştır. Yapılan basın açıklaması şu şekildedir:

 

Kamuoyuna;

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 1987 yılında, uyuşturucu kullanılmayan sağlıklı bir toplum hedefine ulaşmak, uyuşturucu ile mücadele konusunda uluslararası alanda eylem ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla 26 Haziran tarihini "Uluslararası Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı ile Mücadele Günü" olarak kabul etmiştir. Bu amaca yönelik farkındalık oluşturmak ve toplum bilincinin artırmak amacıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de 26 Haziran tarihinde, çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Yapılan etkinliklerde, sağlıklı yaşam davranışlarının önemi vurgulanmakta ve uyuşturucu kullanımının zararlarına dikkat çekilmektedir.

Uyuşturucu kullanımı, toplumların hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, maddi ve manevi pek çok kayba sebep olan önemli bir sorundur. Uyuşturucu kullanımına bağlı zararlar, sadece kullanıcı ile sınırlı, sağlık zararlarından ibaret değildir. Sağlık zararlarının yanı sıra çoğu zaman kişinin ailesine, içinde bulunduğu çevreye ve toplumun tamamına yansıyan sosyal, hukuki, ekonomik zararları da beraberinde getirmektedir.

Ülkemizde olduğu gibi ilimizde de önlenebilir ve öncelikli halk sağlığı sorunlarından biri olan uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, en üst düzeyde kararlılıkla ve multidisipliner bir yaklaşımla sürdürülmektedir.

Bu kapsamda ilimizde;

  • Vali başkanlığında, ilgili kurumlarımızın iştiraki ile gerçekleştirilen Kurul toplantılarında ilimize yönelik etkin kararlar alınmaya ve uygulanmaya devam edilmektedir.

  • Multisektörel çalışma ile yayımlanarak yürürlüğe giren 2018-2023 Uyuşturucu İl Mücadele İl Eylem Planı hedeflerini yerine getirme çabaları sorumlu kurumlarca yapılmaya devam etmektedir.
  • Arzla mücadele eden kurumların organizasyon ve personel yapısı güçlendirilerek suçlularla mücadele kararlılıkla sürdürülmektedir.
  • Taleple mücadele kapsamında, alanında uzman kişilerce toplumun tüm kılcal damarlarına erişilecek şekilde eğitim, panel, seminer, stand, sosyal etkinlik çalışmaları yapılmaktadır.
  • AMATEM’de kişiler maddeden arındırılmakta, sosyal uyum merkezinde yeniden sosyal yaşama kazandırılmaktadır. Sağlıklı Hayat Merkezi’nde birey, aile ve gruplara danışmanlık hizmetleri verilmektedir.
  • Kanıta dayalı bilgi ile hareket etmek için üniversitelerimizle ve bilim insanlarımızla bir araya gelinmekte ve çalıştaylar düzenlenmektedir.

Yukarıda sadece ana hatları ile sunduğumuz hizmetlerin her birisinin mutfağında ciddi bir emek ve gayret sergilenmektedir. Bu bağlamda, bu anlamlı günde bağımlılık ile mücadeleye katkı veren, çocuklarımız başta olmak üzere; toplumu bu zehirlerden uzak tutma gayretinde olan herkese teşekkür ederiz. Bilinmelidir ki bağımlılıkla mücadelede başarı, istikrarlı ve gönüllü çalışmadan gelir. Bu vesileyle tüm toplumu bağımlılıkla mücadeleye davet ediyor saygılarımızı sunuyoruz.

  • IMG_2433.JPG
  • IMG_2437.JPG