Trabzon Adalet Sarayı’nda Organ Bağışı Eğitimi Gerçekleştirildi
25 Temmuz 2019

Trabzon Adalet Sarayı’nda 24.07.2019 Tarihinde Müdürlüğümüz Sağlık, Acil Sağlık, İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanımız Op. Dr. Yavuz ÇAKIROĞLU tarafından “Organ Bağışının Önemi, Organ Nakli ve Beyin Ölümü’’ hakkında sunum yapıldı. Çakıroğlu sunumunda ülkemizde organ bağışında istenilen seviyeye ulaşılamadığını ve binlerce kişinin umut içinde organ beklediğini belirterek toplum olarak organ bağışı konusunda daha duyarlı olmamız gerektiğini, yarın bir gün bizlerin de organa ihtiyacı olabileceğini, unutmamamız gerektiğini belirterek beyin ölümü ve organ bağış süreçleri ile ilgili adliye çalışanlarına sunum yaptı.

Sunumdan sonra bir konuşma yapan Trabzon Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin TUNCEL;

“İnsanın sahiplenme gibi bir özelliği var. İnsan öleceğini bilir ama hiç ölmeyecekmiş gibi her şeyini sahiplenir, eşyasını sahiplenir, toprağını sahiplenir tabi ki vücudunu da sahiplenir. Oysaki öldükten sonra artık hiçbir şey bize ait değildir. Ben organ bağışında bulunmuştum ama öğrendiğim kadarıyla 2012 yılından önceki bağışlar sistemde görünmüyor. Bu nedenle yeniden bağış yapmayı düşünüyorum.

Meslek icabı birçok otopside bulundum. Allah herkese öncelikle hayırlı ölüm nasip etsin. Organ Bağışı deyince insanlara ölümü hatırlattığı için soğuk geliyor fakat karşı taraftan baktığımızda yani organ bekleyenler için aslında ne kadar önemli olduğunu düşünüp o şekilde karar vermeliyiz. Organ bağışı konusunda yetersiz kalınmasının birçok sebebi olduğundan Yavuz Bey bugün bahsetti. Bu sunumdan sonra aklımızdaki soru işaretleri giderilmiş oldu. İleriki zamanlarda tekrar böyle bir eğitim planlamak istiyoruz. Ben bir kez daha Yavuz Bey ve ekibine teşekkür ediyorum vermiş oldukları bilgiler için. Hepinize sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir hayat diliyorum’’ dedi.

Akabinde günün anısına binaen Başsavcı TUNCEL, Op.Dr. Yavuz ÇAKIROĞLU’ na bir plaket takdim etti.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

  • IMG_3169.JPG
  • IMG_3173.JPG
  • IMG_3184.JPG
  • IMG_3191.JPG
  • IMG_3193.JPG
  • WhatsApp Image 2019-07-24 at 16.55.17.jpeg