Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğümüz arasında protokol imzalandı
31 Temmuz 2019

Kanserin önlenmesi amacıyla DSÖ kanserin önlenebilir ana risk faktörlerine karşı eylem planlarını hayata geçirmiştir. Birincil koruma kapsamında olan bu eylem planlarının (tütünle global mücadele, obeziteyle mücadele vb) yanı sıra erken tanı ve tarama programlarının uygulanmasını da önermektedir. Böylece kanser tarama oranları %70’lere ulaştığı zaman, yeni kanser vakaları, ileri evrede tanı alan kanser olguları ve meme, rahim ağzı, bağırsak kanserlerine bağlı ölümlerin azalacağı öngörülmektedir.

Kanserin artan önemi ve maliyeti, kanserin önlenmesi, erken tanı ve tarama faaliyetlerini ön plana çıkartmaktadır. Bu kapsamda meme kanseri tarama hizmetine ulaşımı kolaylaştırarak halkımızın kanser taramalarına katılımı arttırmak amacı ile İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından Mobil Meme Kanseri Tarama Aracı ile tarama programımızın desteklenmesi planlanmıştır.

Bu kapsamda taramalarda kullanılmak üzere Mobil Kanser Tarama Aracının teminine yönelik Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve İl Sağlık Müdürlüğümüz arasında protokol imzalanmıştır.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Murat ZORLUOĞLU imza töreninde yaptığı konuşmalarında “Aracı Belediye olarak temin ettiklerini aracın gerekli iç donanımının İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılacağını, böylece kırsaldaki vatandaşlarımızın da rahatlıkla bu imkândan yararlanabileceğini” belirtti.  Ayrıca “Bu protokolün Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü ile beraber yapılacak faaliyetler için bir başlangıç olduğunu, bundan sonra beraber başka projelerde de bir araya geleceklerini” söyledi.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

  • IMG_3241.JPG
  • IMG_3247.JPG
  • IMG_3264.JPG