HPV Farkındalık Etkinliği Düzenlendi
05 Mart 2020

SBÜ Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesinde “4 Mart HPV Dünya Farkındalık Günü” vesilesi ile sağlık çalışanları ve halkın katılımıyla HPV farkındalık eğitimi düzenlendi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Yeşim Bayoğlu Tekin’in konuşmacı olduğu eğitime Ortahisar İlçe Sağlık Müdürü Dr. Bünyamin GÜRSOY, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Esin SAYIN, ÇEKÜS Birim Sorumlusu Uzman Dr. Gülşah AŞIK AYDIN ve Kanser Birimi Doktoru Dr. Nurşen ÜÇÜNCÜ’de katılarak destek vermiştir. Toplantıda rahim ağzı kanserinin gelişiminde rol oynayan Human Papilloma Virüsü (HPV) tüm yönleri ile anlatılarak farkındalık oluşturuldu.

HPV virüsünün 1976 yılında rahim ağzı kanserinin etkeni olduğunun bulunmasının ardından, bu virüse yönelik yürütülen çalışmalar rahim ağzı kanserinin önlenmesi ve erken tanısında yeni çığırlar açmıştır. HPV enfeksiyonu tespiti esaslı rahim ağzı kanseri tarama stratejilerinin geliştirilmesi ve tüm topluma uygulanması ile birlikte kanser vakalarının görülme sıklığı oldukça azaldı. Artık HPV enfeksiyonunun herhangi bir hastalık oluşturmadan tespit edilmesi ve kansere ilerleyişi önlenebilmekte, böylece sıklıkla 40-55 yaş arasında görülen rahim ağzı kanserinin bu aşamaya ilerlemeden erken dönemde tespit edilmesi mümkün hale gelmektedir.

Rahim ağzı kanseri taramaları 30-65 yaş aralığındaki kadınlara ÜCRETSİZ olarak aile hekimlikleri ve KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi) tarafından yapılmaktadır. 

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

  • WhatsApp Image 2020-03-04 at 10.58.32 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-03-04 at 10.58.32 (2).jpeg
  • WhatsApp Image 2020-03-04 at 10.58.32.jpeg