4 Mart Dünya HPV Günü Etkinliği düzenlendi
05 Mart 2020

Serviks (rahim ağzı) kanseri; Dünya genelinde 45 yaş altı kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olup meme ve akciğer kanserlerinden sonra kanserlerden ölümlerde de 3. sırada yer almaktadır. Sık görülen bir kanser türü olmasının yanında en önemli özelliği erken evrede tespit edilebilmesi ve tespit edilebildiği zamanda tedavi edilebilmesidir.

Rahim ağzı kanserinde, ilerlemiş kanser sıklığı ve kansere bağlı ölümlerin azaltılması açısından önemli bir noktayı tarama yöntemleri oluşturmaktadır. Yapılacak taramalarla, rahim ağzı kanserini henüz erken evrede iken tespit edip etkin ve basit yöntemlerle tedavi etmek suretiyle, ilerlemiş kanser sıklığı ve buna bağlı ölüm ve hastalık riskini düşürmek mümkündür.

Sağlık Bakanlığınca Ağustos 2014 tarihi itibari ile ülke genelinde 30-65 yaş aralığında yer alan kadınlara yönelik Serviks kanseri riski açısından HPV taraması başlatılmıştır.

4 Mart Dünya HPV Günü etkinlikleri kapsamında Arsin Organize Sanayi Bölgesinde Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinatörlüğünde, kadın çalışanlarına yönelik SBÜ Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Sorumlusu Doç. Dr. Yeşim BAYOĞLU TEKİN tarafından “Kadın Sağlığı Ve Kadın Kanserleri” konulu eğitim verilmiştir.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü

  • IMG_8567.JPG
  • IMG_8569.JPG