İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZÜN HELİKOPTER AMBULANS EKİBİNİ ZİYARETİ
18 Aralık 2020

 
İl Sağlık Müdürümüz Dr. Hakan USTA ve Sağlık Hizmetleri Başkanı Op.Dr. Yavuz ÇAKIROĞLU 16.12.2020 tarihinde Helikopter Ambulans Ekibini Hızırbey Heliport alnında ziyaret ederek medikal ekip ve uçuş ekiplerinden yapılan çalışmalar hakkında bilgi almışlardır.
2009 yılında HAVA 61 adıyla ilimizde konuşlandırılan Helikopter ambulans; Hızırbey Mahallesinde Sahil alanında Helikopter hangarı ve faaliyet birimlerinden oluşan Hızırbey Heliport alanında hizmet vermektedir.
Ülkemizdeki 17 Helikopter ambulans merkezinden biri olan Trabzon Hızırbey Heliport alanından sadece ilimize değil; Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerine de hava ambulans hizmeti sağlanarak tüm bölgeye acil sağlık hizmeti sunulmaktadır.
Dakikalar ile yarışılan acil sağlık hizmetinde; mesafelerden kaynaklanan ulaşım süresini en etkili biçimde kısaltması nedeniyle özellikli bir hizmet olan helikopter ambulans; Sağlık Bakanlığımızın ülkemiz genelinde vatandaşlarımıza sağladığı ve dünya genelinde etkinliği bakımından en üst sıralarda yer alan bir sağlık hizmeti niteliğindedir. 2020 yılı Aralık ayı itibariyle 187 vakaya müdahale etmiş olup; hizmet vermeye başladığı günden itibaren ili içi ve bölge illerimizden 1500’ün üzerinde hastanın hastanelere ulaştırılması; Hava 61 Helikopter ambulans imkanı sayesinde gerçekleştirilmiştir.

  • 33 (1).jpg
  • 33 (2).jpg