08-14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası
17 Mart 2021

8-14 Mart tarihleri arası her yıl “Bilim ve Teknoloji” haftası olarak kutlanmaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte hayatımızda pek çok değişim, gelişim ve kolaylık sağlanmıştır. İnternet bilinçli kullanıldığı zaman insan hayatını kolaylaştırma amacına hizmet etmektedir.

Bağımlılık sadece uyuşturucu veya alkol gibi maddelere yönelik olmamakla birlikte sıklıkla görülen türlerinden biri de teknoloji bağımlılığıdır. Günümüzde teknoloji hızla gelişmekte ve bilgisayar, tablet ve cep telefonu hayatımızda çok önemli bir yer kaplamaktadır. İnterneti aşırı kullanma isteğinin önüne geçilememesi, internetten yoksun kalındığında gergin davranışların olması, kişilerin genel uyumunu bozmaktadır.

Geçmiş yıllarla karşılaştırıldığında, özel bir çaba gösterilmediği durumlarda, çocukların internet ve bilişim teknolojileriyle yaşamlarının erken döneminde karşılaştıkları artık hepimizin bildiği bir gerçektir. Teknolojinin insan hayatına getirdiği sayısız faydalar vardır; ancak kişinin teknoloji kullanımı üzerinde kontrolünün kaybolması ve teknolojiyi ölçüsüz ve sınırsız kullanması olumsuzluklara sebep olabilir. Kontrolsüz kullanım bireyi fiziksel ve ruhsal sağlık anlamında olumsuz etkilemekte ve kişilerin aile, okul, iş ve sosyal hayatında problemlere yol açmaktadır.

Günümüzde çocukların çoğunun bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanımı ebeveynlere oranla daha ileri seviyededir. Anne ve babaların internet ve bilgisayar teknolojileri konusunda bilgi sahibi olmaları, eğer bu konuda yeterince bilgi sahibi değillerse kendilerini geliştirmeleri, en azından çocuklarını doğru yönlendirecek ve denetleme yapabilecek seviyede internet kullanımını öğrenmeleri gerekmektedir. Ayrıca çocukları internetteki tehlikelerden korumak için bilgisayarlarında güncel antivirüs, filtre ve güvenlik duvarı programları uygulamaları kullanmaları gerekmektedir.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak bu konuda bilgi ve tedavi desteği için halkımızın hizmetindeyiz.