SAĞLIKLI BESLEN, HAREKETLİ YAŞA, KALBİNİ KORU
12 Nisan 2021

Tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sırada yer alan Kalp ve Damar Hastalıklarını önlemek; risk faktörlerini kontrol altına almak ve kamuoyunun bu önemli sağlık sorununa dikkatini çekmek amacıyla her yıl Nisan ayının ikinci haftası “Kalp Sağlığı Haftası “ olarak kutlanmaktadır.

          Kalp, vücudun dolaşım sisteminin merkezini teşkil eden, hiç ara vermeden çalışan en hayati organımızdır. Hücrelere besin ve oksijen taşıyan kalp ve damar sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması önemlidir. Kalp ve damar sağlığının bozulması vücudun hayati fonksiyonlarını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesini engelleyerek ciddi sağlık sorunlarına hatta ölümlere neden olabilmektedir. Toplum, aile ve birey için ağır maddi manevi kayıplara yol açan kalp ve damar hastalıklarından korunma; sağlık uyarılarının dikkate alınması ve sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesiyle mümkündür.

Genel olarak kalp hastalarında en sık  görülen şikayetler:

Göğüs ağrısı, nefes darlığı, çabuk yorulma, çarpıntı, öksürük, el ve ayaklarda morarma, baş ve ense ağrıla­rı, baş dönmesi, bayılma, ayaklarda ve karında şişme, halsizlik, eklem ağrılarıdır. Bu şikâyetleri olan kişi en kısa zamanda hekime başvurup gerekli  kontrolünü yaptırmalıdır.

Kalp ve damar hastalıkları risk faktörleri:

Yaş ve cinsiyet, birinci derece akrabalarda kalp ve damar hastalık öyküsü, sigara kullanımı, hareketsiz yaşam, stres, aşırı kilo, hipertansiyon, yüksek kolesterol ve diyabettir.

Kalp sağlığını  korumak için  neler yapmalıyız ?

- Sağlıklı ve yeterli beslenmeliyiz,

- Özellikle 5-15 yaş grubunda görülen bademcik iltihapları tedavi edilmediği taktirde, Romatizmal Kalp hastalıklarına neden olabileceği için, üst solunum yolu enfeksiyonlarının erken tanı ve tedavisiyle ileride oluşabilecek  kalp hastalıklarından korunmalıyız,

 - Fiziksel aktiviteyi arttırmalıyız,

-  Sigara ve alkol gibi zararlı maddelere  ” HAYIR ” demeliyiz,

 - Stres faktörünü kontrol altına almalıyız,

-  Sağlıklı vücut ağırlığımızı  korumalıyız,

 - Kan basıncını  kontrol altında tutmalıyız,

-  Kan değerleri ölçümünü düzenli olarak yaptırmalıyız.

          Gençlik ve erişkinlik döneminde sağlığa yapılan yatırımlar, gelecekte kalp ve damar hastalıklarından korunmayı sağlayacaktır. Kalbinizi korumak ve sağlıklı bir yaşam tarzı seçmek sizin elinizde..

SAĞLIKLI VE UZUN BİR YAŞAM İÇİN KALBİNİZE İYİ BAKIN


12-18 NİSAN.png