“SİGARA BIRAKMA KAMPANYASI” #BAŞARABİLİRSİN
03 Haziran 2021


Sigara dumanı, hem ısısı hem de içinde bulunan çok sayıdaki kimyasal maddeler nedeniyle solunum yollarının koruyucu mekanizmaları üze­rinde olumsuz etkiler oluşturmasıyla, solunum yollarında ve akciğerlerde çeşitli hastalıklar meydana getirmektedir. Bu hastalıklar arasında; akciğer kanseri, kronik bronşit, astım, çeşitli enfek­siyonlar hatta alerjik rahatsızlıklar yer almaktadır. Yapılan çalışmalar, sigara içenlerde bu hastalıkların daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur.

Tüm bu riskler göz önünde bulundurularak tütünle mücadelede sağlanan başarı ile bağımlılıktan uzak, sağlıklı nesillerin yetişmesine büyük katkı sağlanacaktır. Bununla birlikte, kanserler gibi pek çok kronik hastalık, kalp damar hastalıkları ve bunlara bağlı sağlık ve yaşam kayıpları önlenecektir.

İl Sağlık Müdürlüğümüz ile birlikte  sivil toplum kuruluşları ve paydaş kurumlar tarafından yapılan faaliyetlerle tütün ürünlerinin zararlarına dikkat çekilmekte, bırakmak isteyenler teşvik edilmektedir.  İlimizde altı “Sigara Bırakma Polikliniği” hizmet vermektedir. Bu poliklinikler aracılığıyla 2019 yılında 644 kişi; 2020 yılında 230 kişi (pandemi nedeniyle sigara bırakma polikliniklerimiz sınırlı sayıda hizmet vermiştir) sigarayı bırakmıştır. Eğer siz de sigarayı bırakmak istiyorsanız bunu başarabilirsiniz.

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’nun (BMYK) 26.01.2021 tarihinde yapılan toplantısında 2021 yılında tüm kesimlerin katılımıyla “Bağımlılıkla Mücadele Seferberliği” başlatılması kararı alınmıştır.  Bununla birlikte Koronavirüs Pandemisini yaşadığımız şu günlerde tütün ürünü kullanımının zararları ve bırakmanın gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Toplumda tütün kullanımını azaltmak ve pasif etkilenimi önlemek amacıyla Mayıs 2021 itibarıyla “BAŞARABİLİRSİN” temalı sigara bırakma kampanyası hayata geçirilmiştir. İlimizde görev yapan ve toplumda rol model olan meslek gruplarından (sağlık çalışanı, öğretmen, kolluk kuvveti personeli, asker, hakim, savcı, avukatlar, din görevlisi vb.) başlayarak, diğer kamu kurumu personellerine yönelik sigara bırakma kampanyası Müdürlüğümüzce organize edilecektir.

"Sigara Bırakma Kampanyası”na  katılmak  isteyen  personel tarafından https://alo171.saglik.gov.tr/ sitesindeki “BAŞARABİLİRSİN” butonu üzerinden ulaşılabilen, kampanya katılım formu ile bağımlılık düzeyi tespitine yönelik form doldurulabilecek,   ayrıca kamu kurum personelinin aileleri ile öğrenci aileleri de sigara bırakma kampanyasına dahil olabileceklerdir.

Bu konuda siz de bir adım atabilir, sigara bağımlılığından kurtulabilirsiniz. Bu süreçte ihtiyaç duyduğunuz her anda İl Sağlık Müdürlüğü olarak yanınızdayız.

 Saygılarımızla.

  • WhatsApp Image 2021-06-03 at 12.08.01.jpeg