Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü olarak Merhum A. G "e Allah’tan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı diler, Organ bağışında göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı organ bekleyen iki vatandaşımıza umut ışığı olan ailesine şükranlarımızı ...
08 Kasım 2021


02.11.2021 tarihinde Giresun’ yaşayan 61 yaşındaki  A. G isimli hasta  baş dönmesi ve bilinç kaybı ile  Giresun Üniversitesi eğitim araştırma hastanesi acil servisine gelmiş orada ilk müdahaleleri yapılan hasta entübe edilerek KTÜ Tıp Fakültesi acil servisine ambulans ile getirilmiş. Acilde yapılan tetkik ve tahlilleri sonucu beyin kanaması (yaygın Subaraknoid kanama (SAK) ) geçirdiği tespit edilen hasta, KTÜ tıp fakültesi anestezi yoğun bakım ünitesine yatışı yapılarak tedavisine devam edilmiştir. Yoğun bakım takiplerinde genel durumu kötü olan yapılan tüm müdahalelere rağmen genel durumu düzelmeyen hastanın, 07.11.2021 tarihinde beyin ölümü gerçekleşmiştir. Aynı gün hastane organ nakli koordinatörü tarafınca yapılan görüşme sonucunda ailesi tarafından A. G’nin organları bağışlanmıştır. Bunun üzerine Samsun Bölge Organ Nakil Koordinasyon merkezi ile temasa geçilerek koordinasyon merkezi yönetiminde ilgili hastanede organ çıkarım ekipleri tarafından A. G"den çıkarılan organlardan Böbrek Trabzon Sağlık Müdürlüğüne bağlı 112 ekibi ile Erzurum Atatürk Üniversitesi Hastanesine, Karaciğer ise uçak ambulans ile Antalya’da özel bir hastanede  acil karaciğer bekleyen hastaya nakli için gönderilerek iki hasta için umut olunmuştur.
Beyin ölümü tespitinde emeği geçen Prof. Dr. Hülya ULSOY’a, Prof. Dr. Müge KOŞUCU POLAT’a, Doç. Dr. Vildan ALTINOLUK ÇAKMAK’a, organ çıkarımını yapan Dr. Öğr. Üyesi. Arif BURAK ÇEKİÇ, hastane organ nakil koordinatörü  Hem. Ebru KILIÇ YILMAZ’a ve katkılarından dolayı Sağlık Hizmetleri Başkanı Trabzon Organ Nakli İl Koordinatörü Op Dr. Yavuz ÇAKIROĞLU’na teşekkür ediyoruz.
Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü olarak Merhum A. G "e Allah’tan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı diler, Organ bağışında göstermiş oldukları duyarlılıktan dolayı organ bekleyen iki vatandaşımıza umut ışığı olan ailesine  şükranlarımızı ve minnetlerimizi sunuyoruz.

  • WhatsApp Image 2021-11-07 at 14.15.49.jpeg
  • WhatsApp Image 2021-11-07 at 14.15.49 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2021-11-07 at 14.15.49 (2).jpeg

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü