11 KASIM 2021 FİDAN DİKİM ETKİNLİĞİ FARKINDALIK FAALİYETİ GELECEĞE NEFES DÜNYAYA NEFES TABLETİ, TELEFONU BIRAK DOĞAYA CAN KAT
09 Kasım 2021

11 KASIM 2021 FİDAN DİKİM ETKİNLİĞİ FARKINDALIK FAALİYETİ
GELECEĞE NEFES DÜNYAYA NEFES
TABLETİ, TELEFONU BIRAK DOĞAYA CAN KAT
Dünyada yaşanan değişim ve ilerleme bizleri beraberinde yoğun bir teknoloji kullanımına sürüklemektedir. İnsan yaşamında bilişim teknolojilerinin anlamında (tablet, bilgisayar, akıllı telefon ve internet) fayda yeri pandemi sürecinde daha da belirgin olmuş ve önemli bir hal almıştır.
Öte yandan internet ve teknolojik araçların bu faydalarının yanında kontrolsüz, aşırı kullanımı ile yeni bir bağımlılık türünün gelişmesine neden olduğu bilinmektedir. Dijital oyun, çevrimiçi kumar, internet, sosyal medya gibi bağımlılıklar, teknolojik araçlarla kontrolsüz zaman geçirilmesi sonucunda, aşırı ve zararlı kullanıma yol açması ardından gelişebilmektedir.
Ayrıca günümüzde çocuklar, yaşamlarının erken döneminde teknolojiyle gelişigüzel tanıştırılmaya başlanmıştır. Bilişim teknolojileri çocuğu biyolojik, psikolojik ve sosyal yönlerden etkilemektedir. Toplum temelli çalışmalarda, bebeklik ve erken çocukluk döneminde uzun süre televizyondan, tabletten ve telefondan içerik seyretmenin çocuğun dil, bilişsel, sosyal ve duygusal gelişim alanlarında gecikmelere yol açtığı ve ileri dönemde bağımlılık gelişimine zemin hazırladığı görülmüştür.
Davranışsal Bağımlılıkları önlemede bireysel ve toplumsal farkındalığın artırılması, çocukların ve gençlerin psikososyal becerilerinin güçlendirilmesi açısından kurumlar arası iş birliği ile yürütülen çalışmalar önem arz etmektedir. Bununla birlikte yapılan çalışmalara katılım ve önerilerin dikkate alınması konusunda hem bizlere hem de anne babalara önemli rol ve sorumluluklar düşmektedir.
Bu vesile ile 11.11.2021 tarihinde Trabzon İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Orman Bölge Müdürlüğü iş birliği ile Geleceğe ve Dünyaya Nefes projesinin bir katkısı olarak “tableti telefonu bırak, doğaya can kat” temasında fidan dikimi etkinliği gerçekleştirilecektir.

  • WhatsApp Image 2021-11-09 at 15.35.36.jpeg
Bu çalışmanın önemi; çocukların ve gençlerin doğa sevgisinin güçlendirilmesi, sosyal sorumluluğun geliştirilmesini desteklemek hedeflenmektedir. Böylece iş birliği ve iletişim becerilerinin güçlendirilmesi ve keşif, merak, empati duygularının geliştirilmesine imkan sağlanacaktır.
Unutmayalım; yapacak o kadar faydalı iş varken, hayattaki boşluklara yer kalmayacaktır.
Tarih: 11.11.2021
Saat: 11:00
Yer: Akyazı mahallesi Akçaabat (Konak) caddesi,
Şenol Güneş Spor Kompleksi