Öğrencilerde erken teşhisle olası sorunların önüne geçmek amaçlı “Kalp Sağlığı Taraması Projesi" Başladı
31 Mayıs 2022


Öğrencilerde erken teşhisle olası sorunların önüne geçmek amaçlı “Kalp Sağlığı Taraması Projesi" Başladı.


Trabzon İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Burak FETTAHOĞLU, İl Sağlık Müdürümüz Dr. Hakan USTA arasında imzalanan kalp sağlığı açısından öğrencilerin taranmasını kapsayan projeye Trabzon’da Ortahisar 100. Yıl İlkokulu öğrencilerine yönelik kalp sağlığının önemini vurgulamak ve farkındalığı arttırmak, amacıyla başlandı. Pelitli Mareşal Fevzi Çakmak İlkokulunda kalp tarama projesi devam edecektir. 

Bu proje ile tanısı ve şikâyeti olmayan öğrencilerimizin, kardiyolojik problemlerini tespit etmek, ekokardiografi ile konjenital kalp anomalilerini, kalp kapağı kaçaklarını ve kalp yetmezliği gibi hastalıkları teşhis etmek, ön muayene sonucunda sorun tespit edilen öğrencilerin sonuçlarını okul yönetimi aracılığıyla velilerle paylaşmak hedeflenmektedir. 

İl Sağlık Müdürümüz Dr. Hakan USTA “Kalp sağlığının önemine dikkat çekmek ve çocuklardaki kalp hastalıklarının erken teşhisine ve tedavisine olanak sağlamak amacıyla öğrencilerimize kalp sağlığı taraması yapmayı düşündük. Bu çalışmayı Sayın Valimizin önderliğinde, İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Burak FETTAHOĞLU’nun desteğiyle planladık. Amacımız hastalıkların erken teşhisine ve tedavisine katkı sağlamaktır. Bu çalışmada yer alan ve katkı veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Projenin gerçeklemesinde paydaş olan İl Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Burak FETTAHOĞLU; “Çocuklarımızın okul hayatlarının, sosyal faaliyetlerinin yanı sıra sağlıklarının da iyi olması durumunu önemsiyoruz. Böylece erken yaşta çocuklarımızın sağlık taramalarının yapılması ve erken teşhisle önlem alınması değerli bir durum. Bu anlamda kalp sağlığı tarama projesinin yapılanması anlamında bizlere yardımcı olan Sayın İl Sağlık Müdürümüz Dr. Hakan USTA’ya ve destek veren tüm paydaşlara teşekkür ediyorum." dedi.

  • WhatsApp Image 2022-05-30 at 18.30.35.jpeg
  • WhatsApp Image 2022-05-30 at 18.30.36.jpeg
  • WhatsApp Image 2022-05-30 at 18.30.36 (1).jpeg
  • WhatsApp Image 2022-05-30 at 18.30.36 (2).jpeg
  • WhatsApp Image 2022-05-30 at 18.30.37.jpeg